Blog
Jak ustalić wysokość alimentów?
Prawo nie określa widełek, które odnosiłyby się do wysokości alimentów. Oznacza to, że nie ma ani górnej, ani dolnej granicy tego świadczenia. Wbrew pozorom nie da się oszacować orientacyjnej kwoty na podstawie np. wieku dziecka. Wszystko zależy bowiem wyłącznie od indywidualnych okoliczności towarzyszących danej sprawie. Co sąd bierze pod uwagę w toku postępowania? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.
Co zrobić dziedzicząc spadek zadłużonego spadkodawcy?
Wraz ze spadkiem można odziedziczyć po zmarłym zarówno aktywa, jak i pasywa. Niekoniecznie więc przyjęcie masy spadkowej jest korzystne dla spadkobiercy. Tylko co zrobić, kiedy dziedziczy się spadek zadłużonego spadkodawcy? Czy można zrezygnować z jego przyjęcia? Czym jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza i kiedy warto się na nie zdecydować? W dalszej części przygotowanego przez nas wpisu postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Czy w sprawach rozwodowych musi być powołany świadek?
Osoby przygotowujące się do wytoczenia powództwa o unieważnienie małżeństwa zastanawiają się, co zalicza się w poczet materiału dowodowego, jakie dokumenty należy przygotować. Powtarza się, że w każdej sprawie rozwodowej musi zostać powołany świadek. Czy to prawda?
Na czym polega przekształcenie spółki?
Prowadząc spółkę jawną, partnerską czy też spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością niekiedy istnieje konieczność nadania jej innej formy prawnej — przekształcenia z zachowaniem tożsamości majątkowej i podmiotowej. Jakie spółki można przekształcić? Jak wygląda przebieg zmiany formy prawnej spółki?
Co warto wiedzieć na temat rozwiązania spółki?
Rozwiązanie spółki wiąże się z wypisaniem jej z KRS, po czym traci ona zdolność sądową i przestaje istnieć, czyli prowadzić przedsiębiorstwo. Uchwała o jej likwidacji może zostać podjęta przez wspólników w każdym czasie trwania działalności. W trakcie rozwiązania stosowane są odpowiednie przepisy dotyczące stosunków wewnętrznych oraz zewnętrznych spółki.
Jak znieść współwłasność?
Współwłasność stanowi o tym, że dana rzecz należy w sposób niepodzielny do wszystkich współwłaścicieli. Co warto podkreślić jej przedmiotem, jest jedna rzecz ruchoma, nieruchomość lub inne prawo, a nie zespół różnych rzeczy, choć zdarza się, że jest to np. gospodarstwo wraz z przynależącymi doń zabudowaniami i uposażeniem. Czy można znieść współwłasność? Jak ją przeprowadzić zgodnie z prawem?
Na czym polega obsługa prawna firm?
Pojęcie obsługi prawnej w kontekście przedsiębiorstw oznacza stałą współpracę z wybraną kancelarią prawną. W jakich dokładnie celach jest ona nawiązywana oraz co zazwyczaj wchodzi w jej zakres?
Czym jest windykacja przedsądowa?
Generalnie rzecz biorąc, windykacja jest ogółem działań, które mają na celu odzyskanie przez wierzyciela od dłużnika winnej należności. Załatwianie tego procesu może przebiegać bez większych komplikacji lub z większymi komplikacjami. W tym drugim wypadku może się nawet skończyć w sądzie. Istnieje jednak także możliwość, żeby rozwiązać sprawę polubownie. Stosuje się w tym celu procedurę zwaną windykacją przedsądową.
Kiedy warto korzystać z usług radcy prawnego?
Żyjemy w świecie, w którym każdego dnia spotykamy się z najróżniejszymi przepisami prawa, nawet jeśli nie znamy się na nim bardzo dobrze. Prawo otacza nas w pracy, przy korzystaniu z usług bankowych, wypełnianiu ważnych dokumentów czy płaceniu podatków. Jednak to, że nie znamy prawa, nie zwalnia nas z obowiązku stosowania się do niego w pełni. Dlatego niewłaściwe decyzje prawne mogą nas wiele kosztować. Kiedy warto więc skorzystać z pomocy radcy prawnego?